łkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną. Sam koszt paneli fotowoltaicznych jest dość wysoki, jednak jest to inwestycja na długie lata, która się zwraca po pewnym czasie. Nie każdego jednak stać na jednorazowe wydanie dużej kwoty, a jako że instalowanie paneli słonecznych jest rozwiązaniem ekologicznym to istnieją różnego rodzaju dofinansowania i dotacje. Żeby otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych trzeba spełniać określone wymagania oraz wypełnić potrzebne wnioski i formalności. Warto wiedzieć, że firmy zajmujące się sprawami związanymi z panelami słonecznymi, oferują również zajęcie się kwestiami związanymi z załatwianiem formalności potrzebnych do otrzymania dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Można więc powierzyć kwestie formalne związane z dofinansowaniem odpowiedniej firmie.
Jak wydajne są panele fotowoltaiczne
Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest konwersja promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być używana do zasilania różnych urządzeń działających na prąd. Wydajność paneli słonecznych zależy więc od stopnia naświetlenia, więc oczywistym jest, że w okresie zimowym wydajność ogniw fotowoltaicznych spada, ponieważ dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Kiedyś powszechnie panował mit, że w Polsce instalowanie paneli fotowoltaicznych jest nieopłacalne właśnie ze względu na brak wystarczającego światła słonecznego. Jednak dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych panele fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne przy ograniczonym promieniowaniu słonecznym. Warto także mieć na uwadze fakt, że panele fotowoltaiczne są systemem, który zapewnia dodatkowe źródło energii przez wiele lat jest więc to inwestycja długoterminowa. Należałoby wspomnieć także o aspekcie ekologicznym, gdzie panele słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii są więc nieszkodliwe dla środowiska.
Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne, składające się z ogniw słonecznych, służą temu, żeby przemienić energię czerpaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby zaszedł w ogniwach proces, który to umożliwia, muszą być one zbudowane w odpowiedni sposób z odpowiednich materiałów. Ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z tak zwanych półprzewodników. Materiały, z których najczęściej są wykonane panele fotowoltaiczne, to między innymi krzem, german oraz selen. W zależności od danej generacji ogniw fotowoltaicznych używa się różnych materiałów, gdzie najdroższe, ale zarazem najbardziej wydajne ogniwa są produkowane z monokryształu krzemu. Z kolei tańsze w produkcji ogniwa są wykonane płytek krzemowych. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów możliwe jest właściwe działanie paneli fotowoltaicznych. Baterie słoneczne składają się z szeregowego połączenia ogniw fotowoltaicznych. Natomiast połączone baterie słoneczne tworzą panele słoneczne. Baterie słoneczne mogą posiadać różną liczbę ogniw, w zależności od ich jakości i zastosowania.